מילים של משתתפים- הרצאות וסדנאות

אני לא זוכר סדנא, שיחה, מתודה או שיעור שחדרו בי לרבדים עמוקים ומורכבים יותר כמו השתיים שהיו לנו איתך

אוריה בן נון

עשהאל היקר.

אני שמח על ההזדמנות לפנות אליך במכתב, בו אני רוצה להודות לך על הסדנאות שהעברת לנו שטלטלו אותי במיוחד והשפיעו מאוד על המודעות שלי לעצמי, וגם לשתף אותך מעט בנקודות שתפסו אותי ובתחושות המעורבות שהיו בי ועדיין נוכחים לאחר ומתוך הסדנאות.

אני חושב שרובו המוחלט של הסדנאות והשיחות שמועברים לנו לאורך החיים שלנו נוגעים בעיקר ברובד מילולי, שהוא עולם מופלא בעיני. גם אחת הסדנאות איתך עסקה במרכזה במילים. אלא שאני חייב להודות שאני לא זוכר סדנא, שיחה, מתודה או שיעור שחדרו בי לרבדים עמוקים ומורכבים יותר כמו השתיים שהיו לנו איתך. לעומק. חזק פנימה.

זה אתגר גדול. כאחד שלומד אומנות פלסטית, אני חושב שהיכולת לעסוק בשפה חזותית ככלי לעשייה של תהליך היא יכולת שדורשת הרבה מאמץ פנימי, הרבה שפשוף, לעיתים אף הרבה נפילות בהבנה ובהבעה. זה לא קל. לא קל לחדור לנפש בעזרת כלים מילוליים או חזותיים, לא קל ליצור תחושות מודעות ולא מודעות מתוך תנועה, מתוך חוויה ממשית. לא קל ליצור תנועתיות פנימית, רגשית, מחשבתית, אולי אף רוחנית, מתוך התנסות חיצונית.

אני חש כי אחת התופעות המעניינות והמשמעותיות שנכחו בסדנאות היתה החוויה המרובת רבדים. הביצוע של הרעיון של מתחם הכולל בתוכו מרחבים מגוונים של חוויה הוא מיוחד במינו. הרבה נכח שם – חוויה חברתית, חוויה פיזית, אולי אף ספורטיבית, דינאמית, חוויה אינטלקטואלית, חוויה רגשית, חוויה נפשית. אני חש שאף חוויה יצרית היתה שם. העיסוק וההתנסות ביצר, בתשוקה, ועל האפשרות ליצור איתה הרמוניה בתוך שלל הרבדים שבנו. מתוך נקודה זו, אני מוכרח לציין עד כמה הסדנאות הללו שוטפות אותי, מציפות אותי, נוגעות לי במקומות עמוקים ונסתרים, שפעמים רבות לא מודעים לי בהכרח, אשר עוד אדגים כמה מהם בהמשך.

ראשית אדבר על הסדנת קונפליקטים. התיאוריה שלך על הזהות מבוססת עצמי, האירה לי את התמונה ואת הבנת מקור האי יציבות שלי. פתאום ניתחתי בעזרתה הרבה מסיטואציות שקרו לי, חוויות שעברתי, פתאום הכל הרגשתי כאילו גיליתי את שורש העניין. גם הפעילות, הסיטואציות הישירות והאותנטיות שניסינו ליצור, העמידו אותי בנקודה המדויקת והכואבת בה הסדנא עסקה. יציבות יכולה להתקיים רק על ידי סיכון, רק על ידי ערעור היציבות אפשר להשיג אותה. לא לצפות תמיד לתשובה. המשפט הזה מהדהד לי בראש פעמים רבות. להיות יציב משמע להיות תלוי בעצמי, כלומר להכיל את הסכנות שבהשגת התלות הזאת. זה אחד השיעורים החזקים שלמדתי, איך פעמים רבות כשאני מחפש יציבות אני נשען על פחד, ובכך הופך לשברירי יותר ויותר. והתחושה שאני יכול ליזום, ליצור, לפעול, בלי לפחד ולהתלות בתגובות סביבי, זוהי יציבות אמיתית. ההסכמה לשלם מחיר בלי פחד. אני עוד עובד על העניין, מנסה לשפר את הנקודה בתוכי שכל הזמן מתערערת מתוך שהיא מחכה תמיד למשוב. זו אחת העבודות הקשות שהיו לי... וזה מה שהופך אותה למשמעותית בעיני.

בסדנת אמון נכנסו רבדים נוספים. המילים יצאו מהר מאוד, והתחלנו לנוע. אחר כך להתסכל. אחר כך גם לגעת. המדהים בחוויה הזאת הוא שככל שהיא מציפה כך המילוליות שלה פוחתת. ככל שהתחושות עולות ומתגברות כך ההסברים הולכים ומתרחקים. פתאום אין צורך להסביר מדוע תחושת הספק בעצמי היא מכיוון שככה וככה, מספיק לחוש אותה. להריח אותה. לרקוד אותה. לכן איני יודע עד כמה אוכל להשתמש במילים כדי לתאר את הסדנא... רק אגיד, בצורה שמתקשרת גם ללקיחת הסיכון בסדנת קונפליקטים, שהרעיון שהכי נגע בי היה ש – ''היכולת שלנו ליצור אמון, תלויה ביכולת שלנו לשחרר שליטה''. עד כמה אנחנו מוכנים לקבל את המחירים שהמציאות מזמנת לנו מתוך שאנחנו נותנים אמון באחר? ואיך כל החיים שלנו סובבים את הפרידות וההתקרבויות, ואיך יום יום אנחנו שולטים ומשחררים לסירוגין. זה פשוט רעיון יפיפה בעיני, יש בו אפילו משהו מרגש. הוא מדגים לנו עד כמה אנחנו לא בהכרח אחראיים לעולם, עד כמה הוא מזמן לנו את עצמו באקראיות, ומנגד איך היכולת שלנו להתעלות על עצמנו ולשלוט במציאות מתחילה באומץ לא לבחור הכל, לא לראות הכל. לא לפחד לקבל את מה שמגיע, ולדבר איתו, לבחון אותו, לא להימנע מהמפגש הצורב הזה.

לכאורה, קל לדבר על הנושאים, אך אני חש שהעבודה היא עבודה של חיים. יום יום אנחנו בדו שיח עם הסיכונים שאנחנו לוקחים בחיים, יום יום אנו שולטים ולא שולטים, וכל יום מחדש אנחנו מתחדשים ולומדים את עצמנו. אני רק מתפלל שאזכה ללמוד את עצמי עוד עוד. 

אני רוצה להודות לך מקרב הלב על הסדנאות, על המחשבה, על התחושות, על החוויה הייחודית ומעירה במיוחד. אני רוצה שתדע שהסדנאות שינו בי הרבה, ושהן יושבות לי על הראש ועל הלב לא מעט. אני מנחש שזו המטרה שלך, כך שאני יכול לשער שזה סיפוק גדול.תמשיך להשפיע על אנשים, לגעת בהם, לעורר אותם, לשנות אותם מבפנים, לגרום להם להרגיש את עצמם, לתת להם תמונה על החיים שאולי תביא אותם למודעות וליציבות.

אולי עוד ניפגש בהמשך...

מעריך מאוד

אוריה בן נון, בשם עמיתי ברונפמן 2019

כל שנה אני חושבת שזו היתה הסדנה הטובה ביותר

חיה גלבוע, מנהלת תוכנית חברותא, מכון שלום הרטמן

במהלך השנתיים האחרונות הזמנתי חמישה מפגשי תיאטרון פלייבק עם עשהאל רומנלי ומיותר לציין שהחוויה כל פעם מדוייקת מרגשת ומעצימה.

במסגרת עבודתי כמנהלת מכינה קדם צבאית משותפת לישראלים ואמריקאים הזמנתי את עשהאל למפגש בכל שנה עם צוות התוכנית בזמן הכשרת הצוות, האתגר עצום, צוות התוכנית מונה מדריכים צעירים (בני 23, אחד תמיד אמריקאי ושניים ישראלים), מנהל אקדמי, מנהל לוגיסטי, רכז הדרכה ומנהלת התוכנית. בשלושת הפעמים הגדרתי עם עשהאל את מהות הסדנה, שתפתח ערוצי תקשורת חדשים בין כלל המשתתפים, שתוריד רמת מתח של תחילת עבודה , שתייצר דפוסי אינטראקציה כנים וחיובים וגם... שיהיה כיף ומצחיק ונפגוש אחד את השניה במקום חדש ולא שגרתי.

כל שנה אני חושבת שזו היתה הסדנה הטובה ביותר... עשהאל עם כריזמה הקשבה ויצירתיות מעביר סדנה של שעתיים שעוברת מתרגילי אילתור לא שיגרתיים פנימה אל רובד עמוק יותר של תרגילי התבוננות ופלייבק. הסדנה כולה מועברת בשתי שפות, שפה טיפולית ושפה חינוכית, לאורך הסדנה אנחנו חווים את התרגילים כמשתתפים ובסוף כל תרגיל עשהאל "מעלה אותנו אל המרפסת" להתבונן ממרחק במה חווינו ולתת כלים ומושגים מעול הטיפול והחינוך. כלל המשתתפים צוחקים, נפתחים , מתרגשים ומגיעים לעומק וכנות שלא היו נוצרים אחרת. הסדנה תמיד מסתיימת בתחושת ריחוף ורצון להמשיך את התהליך.

כמו כן אני מזמינה מעשהאל בכל שנה סדנה לחניכי התוכנית, האתגר שונה- 42 חניכים מחציתם דוברי אנגלית ומחציתם דוברי עברית בני 18, אנחנו בד"כ מזמינים את הסדנה בתחילת התוכנית כדאי להיעזר בסדנה ליצור קשרים בתוך הקבוצה ולבנות אמון.

הסדנה מאוד מפתיעה בעלת קצב שמכריח את החניכים לצלול פנימה  (גם אילו הציניים) להשתטות להפתח ולפגוש אחד את השני בממקום חדש. למרות הגיל הצעיר וגודל הקבוצה, כמו קסם, אחרי 45 דק של חימום עשהאל מוביל את החניכם פנימה אל תרגילים בעלי רובד עמוק בו הם נפתחים כפרטים ומתחזקים כקבוצה. סיומה של הסדנה תמיד מאוד עוצמתי והחניכים אסירי תלודה על ההזדמנות.

חשוב לי להוסיף שתמיד העבודה עם עשהאל מאחורי הקלעים מלווה בהקשבה שלו על אופי המשתתפים, מוקדשת הרבה חשיבה על מה נכון שיהיה בסדנה (אין תחושה שהוא משכפל סדנאות אלא באמת מתאים את הסדנה לאופי המשתתפים והמטרות), הוא זורם גם כשהמרחב מאתגר ויש צורך לעבור בין עברית לאנגלית. התחושה היא תמיד שאנחנו מקבלים את מלוא התמורה להזמנה, המקצועיות והשפה החינוכית הופכים את הסדנה מסדנת תיאטרון\פלייבק\פסיכודרמה מצויינת לכלי חינוכי אמיתי.

מצאתי את עצמי מחוץ לתחום הנוחות שלי וגיליתי שזה ממש בסדר

יעל קולא

רציתי לומר לך כמה הסדנאות שלך היו משמעותיות בשבילי, 

בתרגילים שהעברת מצאתי את עצמי מחוץ לתחום הנוחות שלי וגיליתי שזה ממש בסדר. 

הסדנאות שיקפו לי את הצורה שבה אני נוטה להתנהג וכך יצא שהכרתי את עצמי ואת הדפוסי התנהגות שלי בכללי ובקבוצה הזו באופן יותר מעמיק.

בסדנא השניה, הבנתי עד כמה שפה ומילים מגדירות את המרחב ואת התחושות שלנו.

לקחתי את מושגי העיוורון, הובלה והאמון הממשיים ובעזרתך "תירגמתי" אותם לדפוסים ולתפיסות שאני מכירה בעצמי ובאחרים סביבי. 

תודה רבה על הסדנאות שלך, בהערכה רבה

יעל קולא

הבחור קוסם

שיר לוזון, רכזת שגרירי רוטשילד, מכללת ספיר

הזמנו את עשהאל לדינמיקה קבוצתית לקבוצה של שגרירי רוטשילד במכללת ספיר. ב2 מילים- הבחור קוסם. עשהאל הצליח בשעה וחצי לגעת בכל אחד בנקודות הרגישות, ידע לחזק וידע איפה לשים נורות אדומות. תודה רבה שהגעת אלינו והצלחת להגיע לכל אחד מאיתנו. תודה על הידע ועל הכייף שבסדנה שלך. מעריכים מאוד,

שגרירי רוטשילד שנה ג׳ מכללת ספיר

השילוב המהודק בין התנסות מעשית דרמטית לבין למידה תאורטית ושיקוף מדוייק של הדינאמיקה הצוותית שלנו, הפכו את הסדנה הזו למוקד

נטע פוליצר - מנחה קבוצות ומנהל תוכניות חינוכיות

מחשבות בעקבות סדנה לבירור והעמקת מערכות יחסים בתכנית עמיתי ברונפמן.

כיצד ניתן להציף תחושות דינמיקות ונטיות נפש בתוך מארג של מערכות יחסים בתוך צוות חינוכי? וכיצד ניתן לברר לעומק את הקשר בין מערכות יחסים בין מחנכים לבין האופן שבו התלמידים והחניכים שלנו מבינים מערכות יחסים?

במהלך סדנה עם עשהאל שהתקיימה במשרדנו הקטן בצהרי יום חול שגרתי, הצלחנו לצלול לתוך חווית בירור ובחינה אינטנסיבית אשר שיקפה ופתחה לנו צוהר אל עבר הבנת עצמנו כמחנכים וכאנשים באופן שלא הצלחנו וכנראה לא נצליח לקיים בעזרת כלים העומדים לרשותנו ביום יום. בניגוד לשיחות שגרתיות שאנו מקיימים באופן תדיר, ובניגוד לסדנאות חיצוניות ויועצים חיצוניים שפגשנו לא פעם, המפגש עם עשהאל כלל באופן ייחודי תרגילי פסיכודרמה שחייבו אותנו להנכיח באופן אינטימי ולא מתפשר את עצמנו ואת האופן שבו אנחנו חווים אחד את השניה בצוות החינוכי, ומתוך כך אפשר לנו לקיים דיון פתוח הכולל למידת תאוריות פסיכולוגיות הנוגעות למערכות יחסים אינטימיות ומשמעותיות, וכן שיקוף מדויק של תחושותינו בתוך עבודתנו המורכבת כמחנכים וכמנהלי תכניות לבירור זהות ומנהיגות בקהילות יהודיות בישראל וארה״ב.

כל זאת כאמור מתוך הנחת יסוד שהעבודה על הדינאמיקה התוך צוותית היא זו שמאפשרת בסופו של דבר העמקה בתוך העבודה וכן יצירת מודל נכון וכן לתהליך החינוכי של התלמידים.

העובדה שהצוות שלנו מורכב ממחנכים ישראלים ואמריקאים הופך את המפגש בינינו למורכב ולמודל חשוב כל כך, עבור המפגש בין הקבוצות הישראליות והאמריקאיות שאנו מנחים.

השילוב המהודק בין התנסות מעשית דרמטית לבין למידה תאורטית ושיקוף מדוייק של הדינאמיקה הצוותית שלנו, יחד עם ההובלה האמפתית והלא מתפשרת של עשהאל, הפכו את הסדנה הזו למוקד הסמינר הצוותי שקיימנו. הפתיחות והמתחים שעלו לפני השטח הפכו את התהליך המשותף לפורה ואמיתי.

אין ספק שהסדנה עזרה לנו לתרגל ולהבין טוב יותר את החשיבות של קונפליקט בתהליך יצירת אמון, ושל כנות והנכחת העולם הפנימי שלנו בתוך הדינאמיקה הצוותית ככלי להתפתחות משותפת ולפיתוח תוכן חינוכי משמעותי. תודה רבה!
                                 

איש מקצוע מן המעלה הראשונה, אשר אינו פועל בצורה שגרתית, אלא מחדש ומתחדש, נותן מעצמו, מעניין ומאתגר

אורלי סטוצ'ינר כהן, מנהלת תחום הרווחה, ידידות טורונטו

אנו עובדים עם עשהאל כשלוש שנים, כמטפל, מדריך ומרצה. בשלושת תחומים אלה מצאנו איש מקצוע מן המעלה הראשונה, אשר אינו פועל בצורה שגרתית, אלא מחדש ומתחדש, נותן מעצמו, מעניין ומאתגר.

עשהאל מרצה בבי"ס קידום- קורס הכשרת מלווי משפחות בעוני, בפני מלווים אשר רובם אינם בעלי רקע טיפולי. בזמן קצר הוא מצליח לגעת ולהעביר את האינטרציות המתאימות לעבודה עם המשפחות , תוך שימוש בהומור, בידע רב, בהפעלת המשתתפים וחיבור לרגש.

אני ממליצה בחום על עבודה עם עשהאל!

הסדנאות בשבילנו הייתה סוג של פתח לשיחות אישיות ועמוקות בין הקבוצה או אל תוך עצמנו וגם קצת העמיד לנו מראה לחיים מפרספקטיבה שונה ומיוחדת

עמיתי ברונפמן, 2018

עשהאל,

איך נתאר בשפת בני הנוער שלנו את הסדנה שלך? פצצתית לגמרי! איך אומרים? סדנה שלא תשכח בקלות.

בנימת העמיתים -הסדנאות בשבילנו הייתה סוג של פתח לשיחות אישיות ועמוקות בין הקבוצה או אל תוך עצמנו וגם קצת העמיד לנו מראה לחיים מפרספקטיבה שונה ומיוחדת.

הפעיליות בסדנה היו יצירתיות ופשוטות, ובכל זאת היה לחלקנו קצת קשה להתמודד איתן למרות שהן לא היו מתוחכמות ומסובכות (ואולי זאת המטרה.. להתמודד).

בסדנת מפגש גרמת לכולנו בדרך לא דרך להרגיש בנוח עם העמיתים, בלי מילים. זה היה כל כך נצרך כל החיבור הזה ולא ידענו איך לעשות את זה ופשוט פתרת לנו את רובו או אפילו פתחת לנו דלת אליהם.

בנימת הדתיים ושונאי מגע וכו- נרצה לומר תודה על סבלנות ,ההתחשבות והאכפתיות (למרות שחייב כי אנחנו פלורליסטים לא?).

בנימה אישית- אמרת לי בסדנה האחרונה "לעולם אל תצטערי על מי שאת", חושבת שהמשפט ילך איתי עוד הרבה. אולי פעם תעביר משהו כזה באולפנה שלי או לפחות תפנה אלי מישהי בעיסוק דומה למרות שאין עוד עשהאלים כמוך.

ושוב תודה על הכל! אולי מילה כל כך פשוטה ולא מעריכים אותה כמו שצריך אבל אפשר לסמוך עליך שתבין, שלנו היא הכל.

מעריכים, מעיזים ולא מצטערים – 

עמיתי ברונפמן 2018 ושפרה .

בעזרת עשהאל הצלחנו 'לשחרר קיטור' כקבוצה, לפרוק תחושות תסכול שהצטברו ולהתגבש מחדש

גליה שושני, מנהלת יחידת מכללת ת"א יפו, שגרירי רוטשילד

בתחילת מרץ הייתה לנו את הזכות כקבוצה של סטודנטים מארגון שגרירי רוטשילד לחוות סדנת פסיכודרמה ייחודית שמעביר עשהאל רומנלי. במסגרת הסדנא עברנו תרגילי גיבוש ותרגילים שיצרו הדהוד של התחושות והרגשות הלא מדוברים בקבוצה. אני מאמינה שבזכות האווירה האינטימית והפתוחה שעשהאל הצליח לייצר ובזכות התרגילים המגוונים שהעביר, נפתחה עבורנו האפשרות להרהר על מקומנו בקבוצה, על התהליכים שעברנו יחד ועל הדרך בה נרצה להמשיך כקבוצה. כמו כן, הסדנא סיפקה לנו שיקוף אישי שלנו כאינבידואלים המתנהלים בקבוצה. בעזרת עשהאל הצלחנו "לשחרר קיטור" כקבוצה, לפרוק תחושות תסכול שהצטברו ולהתגבש מחדש. תודה על סדנא חוויתית ומשמעותית!

עברנו כצוות מסע מרגש ונוגע באמצעות כלים שחשפת בפנינו

יהודית גרינבאום וסיגל זריהן כהן, מרכז "בראשית" לטיפול זוגי ומשפחתי, טירת הכרמל

בשנת העבודה החולפת 2015-16, נחשפנו – צוות "בראשית" – המרכז לטיפול במשפחה והכשרת אנשי מקצוע בטירת הכרמל,לעבודתך ולאישיותך המקצועית. עברנו כצוות מסע מרגש ונוגע באמצעות כלים של פלייבק אותם חשפת בפנינו. נפתחנו לעולמות חדשים: משחק, יצירתיות, עולם מטאפורי רחב, כיווני חשיבה והרגשנו שיצאנו בסל מלא כל טוב.

בעיקר כאנשי טיפול שהשפה היא הכלי המרכזי בעבודתנו, גילינו כי לגוף שפה משלו. עשהאל היקר – ניחנת בכישרון רב שהשפיע עלינו מאוד. יכולות המשחק והוראת הפלייבק טמונות בך וניכרת אמונתך ואהבתך למקצוע. מודים על ההזדמנות שבמפגש האנושי והמקצועי איתך וברור לנו כי עבורך השמיים הם לא הגבול.

הסדנאות פוקחות את העיניים ומחזירות אותנו למודעות, מזכירות לנו כמה חשוב להיות קשובים, לקבל ולהכיל את הסובבים אותנו

ניצן יוסזפון, מדריכת מכינה

אני עברתי סדנא בהשתלמות מדריכי מכינות שעסקה ביחסים בין מדריך לחניך, כיצד יש להתייחס לכל חניך באשר הוא בהתאם למגזר, לאופי, ולצורת התקשורת שלו. הסדנא הייתה נעימה, מעניינת, ובעיקר מדוייקת, קיבלתי כלים חדשים שמסייעים לי מאוד בעבודתי כמדריכה ובהיותי חלק מצוות מדריכים. בעקבות הסדנא הזמנתי את עשהאל להעביר סדנא לחניכי המכינה, הסדנא השאירה את חותמה, החניכים למדו על סוג התקשורת שלהם וכיצד עליהם לתקשר עם אחרים, גילו רגישות כלפי חבריהם לקבוצה וכעת פועלים מתוך מודעות והבנה יותר גדולה. שתי הסדנאות הללו בעיקר פוקחות את העיניים ומחזירות אותנו למודעות, מזכירות לנו כמה חשוב להיות קשובים, לקבל ולהכיל את הסובבים אותנו. הסדנאות מהנות וחוויתיות, וזו כמובן לא תהיה הסדנא האחרונה...תודה רבה לך על ההזדמנות!!!

הקבוצה של-לפני לא דמתה לקבוצה של-אחרי, והחיוכים הבהירו שכולם רוצים עוד

מיקי, מנחת קבוצות דיאלוג

היה לי העונג לקחת חלק בשתי סדנאות היכרות של קבוצות בין-דתיות כמנחה של הקבוצות, ובסדנת צוות הנחייה בינלאומי לנוער. בשלוש הסדנאות ראיתי מהצד וכמשתתפת איך האנרגיות וחוש ההומור של עשהאל סוחפים אחריהם את המשתתפים, מאפשרים להם לחשוף רגשות, תחושות, תסכולים ותהיות בכנות ובבטחון. בצחוק וברגישות, ותוך הפגנת מיומנות אדירה בקריאת כל קבוצה וחבריה, עשהאל הצליח ליצור סביבה בטוחה, בה הכל מותר, ובה נאמרים גם נימי הכוונות והתחושות, שלא יכלו היו להיאמר במילים. קבוצה של-לפני לא דמתה לקבוצה של-אחרי, והחיוכים הבהירו שכולם רוצים עוד.

העמקה בתיאוריה לצד מתן כלים פרקטים שניתן להמשיך את העבודה איתם גם אחרי הסדנה

נועה אוחיון, מנהלת הדרכה ופיתוח תוכן שגרירי רוטשילד, קרן רוטשילד קיסריה

מטרת מכתב זה היא להודות לעשהאל רומנלי על תהליך טיפולי חינוכי משמעותי שהעביר בקרב חברי הארגון ולהמליץ לכל ארגון ואדם/אשה על שיתוף פעולה עם עשהאל.

קבענו עם עשהאל לפני כשלוש שנים סדנה אחת עם קבוצה אחת, שהייתה לקראת שנת הפעילות האחרונה שלהם יחד. שנה אחרונה מתוך שלוש שנים. קיווינו ליצור במפגש הזה פתיחת שנה שתהיה אחרת עבור קבוצה שעברה עזיבות רבות, חילופי מנחים ועוד תחלואות טיפוסיות לקבוצת משימה תהליכית.

הגענו לעשהאל בהמלצת תוכנית להכשרת מורים באוניברסיטה העברית. כבר לפני ההגעה למפגש היה אפשר לראות את התפישה המקצועית של עשהאל את עצמו ואת התהליך – הוא ביקש לקבל מידע מפורט על התהליכים הקבוצתיים, לשמוע על המשתתפים בהרחבה ובנה עבורנו סדנה בתפירה אישית. כדי שההמלצה תשמע אמינה אני לא אגיד שהיא הייתה נקודה קריטית בהתפתחות הקבוצה, אבל, זו האמת לאמיתה. זו הייתה נקודת מפתח מעולה לשנה חדשה שאפשרה לקבוצה לפתוח נושאים כואבים, לשחזר מצבים שונים מחייהם הקבוצתיים, בעבר ובהווה, כמו גם רצונות, צרכים ותקוות, ובכך לעבור תהליך טבעי של לימוד ושינוי. מהלך הסדנה בעלת המאפיינים הטיפוליים כללה משחקי תפקידים, תוך המחשת סצנות מהחיים האישיים של המשתתפים.

השמועה נפוצה בקרב שאר הקבוצות בארגון (יש לנו 71 קבוצות פרושות ברחבי הארץ מצפון לדרום). משם הייתה הדרך קצרה לכך שכל קבוצה רצתה את עשהאל למפגש או שניים והמגבלה היחידה שהייתה היא הזמן. בשנה החולפת השכלנו להרחיב את המגע של עשהאל ושל הכלים הטיפוליים והעיבודים גם לרמת הכשרת צוות מנחי הקבוצות שלנו. עבדנו עם עשהאל במיוחד על תהליכי סיכום ופרידה. בתור ארגון ששואף לעשות מעשי חברתי מקצועי מצאנו בעשהאל שותף של ממש, תפישה מקצועית של התפקיד, העמקה בתיאוריה לצד מתן כלים פרקטים שניתן להמשיך את העבודה איתם גם אחרי הסדנה. הגענו לפורמטים קצרי טווח וארוכי טווח – כולם נתפרו לנו באופן אישי, לקבוצות השונות ולמאפיינים הייחודיים של כל אחת מהן.

אני ממליצה בחום ובהערכה על עשהאל ומאחלת לנו עבודה משותפת ופורה יחד בהמשך הדרך.

חוויה מסוג שעוד לא יצא לנו לחוות

טל, אשת חינוך

זה מעבר למרגש. חוויה מסוג שעוד לא יצא לנו לחוות בגרעין וכגרעין.רמת אינטימיות ועומק שלא נחשפנו אליה לפני.זה גרר אחריו הדים של דיבורים, ניתוחים ואופוריה כזו שאחרי שיעורים שלך. אתה בטח מכיר. בכל אופן, אין אחד שמתחרט. זה החזיק אותי במצברוח מרומם עד רגע האחוזים הגורלי.בכל מקרה, תודה! באמת! אתה אדם קסום.

יצאנו מהסדנא מלאי אנרגיות והתלהבות, חמושים בטכניקות

עמית ברומר, עו"ס

ההיכרות הקצרה שלי עם עשהאל מגיעה מהעולם הטיפולי. צפייה בקבוצת הפלייבק בהנחייתו, "אור חוזר", העבירה את הקסם שנוצר כאשר רגישות טיפולית מיוחדת עולה על הבמה, אל עולם הפלייבק. את הקסם הזה קיוויתי שעשהאל יצליח להכניס לסדנא שביקשתי שיעביר לקבוצה של 20 בני נוער שמעולם לא עבדו יחד. אם לא די בזאת, ביקשתי שיבנה את הסדנא סביב נושא מאוד ספציפי- גבריות ודילמות גבריות בגיל ההתבגרות.במשך שעה וארבעים דקות, קבוצה של 20 תלמידים וחמישה מורים הייתה מהופנטת. היה מצחיק, מרגש, עמוק, ומרתק. שיתוף הפעולה של התלמידים היה יוצא דופן. היכולת של עשהאל לגעת בכולם, להכניס הנאה כה גדולה, ולעורר כל כך הרבה חומר למחשבה, הדהימה את כולנו. יצאנו מהסדנא מלאי אנרגיות והתלהבות, חמושים בטכניקות של תיאטרון פלייבק...הייתה חוויה יוצאת דופן. תודה ענקית!

Please reload

Assael Romanelli, PhD  ד״ר עשהאל רומנלי

972-52-6048145 assael@potentialstate.com

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Psychology Today Blog
  • Spotify Social Icon
  • iTunes Social Icon

© Dr. Assael Romanelli