קורס כישורי אילתור למטפלים- המלצות

הסדנה מרחיבה את ארגז הכלים הטיפולי שלנו במיומנויות תקשורת מגוונות ואחרות

חני כהן, מנהלת צוות דרום בקידום נוער וצעירים, עיריית ירושלים

סדנת "אלתור דרמטי" למטפלים בהנחייתו של עשהאל רומנלי  הייתה מרגשת , מלמדת ועוצמתית.

אנו צוות של מטפלים/ת בקרב בני נוער בסיכון, בתנאי שטח ורחוב, העושים התערבויות  טיפוליות וחינוכיות ברמה פרטנית, קבוצתית ומשפחתית ומתמודדים טיפולית עם מאפיינים של חשדנות, התנגדויות, חוסר אמון במערכת הממסדית ושאר ירקות הקשורים למאפייני גיל ההתבגרות..

הרגשנו כי הסדנה מרחיבה את ארגז הכלים הטיפולי שלנו במיומנויות תקשורת מגוונות ואחרות, מאפשרת חשיבה  יצירתית מחוץ לקופסה ופותחת בפנינו מרחבים תהליכיים אחרים.

אלתור דרמטי פיתחה שיח עניין ופתוח בין חברי הצוות והייתה עבורנו חוויה צוותית מקרבת ומיוחדת.

תודה עשהאל

לצד התענוג- רלוונטיות ויישומיות לכל איש טיפול

עמית נבון, מנהל המרכזים לטיפול בהתמכרויות בשכ' התקווה ונווה אליעזר בת"א

ממרומי גיל, וותק וניסיון,  לרוב אני מאוד ביקורתי ולגמרי לא בקלות מתרגש ונלהב מהשתלמויות וכד'.

באופן לא שגרתי, כותב כי הימים האלה איתך עשהאל, הקסימו אותי, ועוד איך!

ההשתלמות / הסדנה שלך כללה מצד אחד המון ידע אך מצד שני הכול הועבר בחווייה הכי קלילה ומגרה בעולם.  

הומור, תובנות חיים ויחסים, תנועה פיזית ופנימית, פתיחת חלונות לרוחות מחיות... תענוג צרוף. לצד התענוג- רלוונטיות ויישומיות לכל איש טיפול, לכל איש ואישה...ממליץ בחום!!!

קורס שכולו הסתכלות על עצמי

יוני ניסימיאן, עו"ס, 050-6388585

קודם כל אקדים ואומר שהקורס המדובר איננו למידה משעממת ופרונטלית. מדובר בקורס שכולו הסתכלות על עצמי, סוג של התבוננות שמביאה אותנו למקום אחר. בקורס של עשהאל אלתור ומשחק, הכלי שבו משתמשים, שבו לומדים הוא אנחנו עצמנו. הלמידה מתרחשת בתוך פרקט מעץ, מנותק מהעולם, אך מאידך, מאפשר כניסה לעולם הפנימי והאמיתי שלנו. כל שיעור מתרחש בפלנטה אחרת או בהיבט אחר של חיינו, ומאפשר הסתכלות חדשה ולמידה לעתיד. ההמלצה שלי היא לבוא לשיעור אחד ולראות את הנעשה. הקורס מיועד למי שלא רוצה לדגור על חייו בשיעמום, אלא למי שמחפש ורוצה למצוא.

אחד הקורסים המעוגנים תיאורטית ומרחיבי דעת שהתנסתי בהם

נגה אשכנזי, עוֹ"ס

קורס זה מאפשר למטפלים לגלות בעצמם את החיות. הוא יגרום להם להיזכר למה הם נמצאים במקצוע הזה ואיך הם יכולים להישאר בו. הוא יפגיש אותם עם החלקים היפים והמכוערים שבהם ומעל הכל עם החלקים הצומחים והיצירתיים שבהם. יחד עם זאת הקורס הוא אחד הקורסים המעוגנים תיאורטית ומרחיבי דעת שהתנסתי בהם באוניברסיטה העברית. יצאתי עם המון ידע תיאורטי ומעשי על כל המצבים האפשריים בטיפול: התנגדויות, טעויות, שותפות, תהליך, תוכן, הכאן ועכשיו הטיפולי ועוד. השתתפות בקורס הייתה בשבילי חוויה משנת חיים, משנת נקודת מבט.  בסופו של דבר זהו קורס למי שרוצה להפוך למטפל שהוא יכול ורוצה להיות.

קורס רשות שצריך להיות לחובה כלפי עצמנו והסובבים לנו

יעל אוחיון, עו"ס

עשהאל היקר,

איך מסכמים כזה קורס במילים? 

זכות גדולה נפלה בחלקנו להשתתף במשהו כל כך ייחודי, ועם זאת אקדמאי, עם תכנים החודרים כל שריון התנגדות וציניות של יום-יום. להיות עם מנחה שהופך למלווה במסע החיים, מפתח מטפלים לאנשים טובים יותר, בעלי שאר רוח, מאלתרים ויוצרים. 

הצלחת בחוכמתך להפוך קבוצה אקראית לקבוצה עובדת, מכילה ומטפחת.

קורס רשות שצריך להיות לחובה כלפי עצמנו והסובבים לנו. תודה. 

הקורס הכי שווה ואיכותי שהאוניברסיטה נתנה לנו

מיכל דבש, עו"ס

הסיבה שהחלטתי ללכת לתואר שני היתה בעיקר כי הרגשתי שהגעתי לתקרה זכוכית. עבדתי שנים בתחום הטיפולי/שיקומי, אבל הידע שצברתי בתואר הראשון והקורסים שעשיתי לא עברו את אותה תקרה. או שהיו בעיר פרקטיים- עשה/ אל תעשה... או שהיו בסיסיים מידיי... 

בקורס אילתור ספונטניות ומשחק בטיפול הרגשתי שהתקרה הזו התנפצה ושהציפיות שהיו לי מהתואר השני סוף סוף מתממשות! שמענו הרבה מרצים עם ידע עצום שבקושי הצליחו להעביר רבע ממה שיכלו, חלק מהשיעורים היו תפלים רק כדי לסמן וי אקדמי וחלקם ילכו איתי עוד שנים. 

הקורס הזה פשוט התעלה על הכל! הוא היה מלא באתגר אישי, בהחלטה לעבור תהליך (שכל כך נחוץ לכל מי שרוצה להיות מטפל), בכמות חומר (עצומה) עיונית משמעותית וחשובה, בהתנסות, בכתיבה ובחוויה. כל החושים עבדו כך גם השכל והרגש. אף אחד לא נשאר אדיש.

זה הקורס הכי שווה ואיכותי שהאוניברסיטה נתנה לנו. 

אין לי ספק שסטודנטים שהיו חלק מהקורס יצאו עם ערך מוסף חיוני וחשוב לעולם הטיפול

תודה תודה תודה.

רכשנו מיומנויות פרקטיות כמטפלים המבוססות על חומר תיאורטי מעניין ומקיף משדה הטיפול

ליטל דורון, עו"ס

תודה רבה על קורס מלמד, סוחף, מאתגר, מנכיח, מציף, מערער ובונה כאחד, אשר נתן לי המון חומר למחשבה. בקורס הזה התבקשנו להיחשף ולהיראות באמת, ודווקא מתוך המקום הפגיע הזה התהליך של ההתבוננות העצמית היה מפתיע ומעניין עוד יותר. במהלך הקורס למדתי המון על עצמי מבחינה לימודית, מקצועית ואישית כאחד, כאשר הלמידה וההתפתחות התרחשו באופן רציף בשיעורים עצמם ובחיים בין השיעורים. אני מרגישה שאני יוצאת לעולם הטיפול מודעת יותר לעצמי כמטפלת ולהשפעות שלי ככלי טיפולי בחדר הטיפול. רכשנו מיומנויות פרקטיות כמטפלים המבוססות על חומר תיאורטי מעניין ומקיף משדה הטיפול המשפחתי ומהגישה ההתייחסותית.

תודה על חווייה משמעותית ומורכבת: היה גם מפחיד, וגם מערער, וגם עצוב, וגם נעים, וגם מכעיס וגם מצמיח. ועם המיכל הרחב שלך ושל חברי הקבוצה כל מרכיבי החוויה הזו הצליחו להתקיים בכפיפה אחת.

זכיתי במסע אל עצמי- אל העצמי האישי ואל העצמי המקצועי

רחל, עו"ס

במסגרת לימודי התואר השני, זכיתי ללמוד קורסים מעניינים, בהם פגשתי אנשי מקצוע מעוררי השראה והרחבתי את ארגז הכלים המקצועי שלי.  בקורס אלתור בטיפול היה נדבך נוסף. זכיתי במסע אל עצמי- אל העצמי האישי ואל העצמי המקצועי.
הלמידה החוויתית המשלבת בין התנסות, תיאוריה, רפלקציה\ אינטגרציה איפשרה לי להבין טוב יותר את עצמי כמטפלת, את המרחב הטיפולי וסייעה לי בבחירת התערבויות טיפוליות טובות ומקדמות יותר. למדתי להסיר את החסימות שלי כמטפלת ולהתנהג באופן אותנטי יותר בחדר הטיפול.
אני חושבת שהגדולה שלך כמנחה היתה ביכולת להתייחס בבד בבד לתהליכים הקבוצתיים ולתהליכים האישיים שעברו על כל אחד מאיתנו.
מרגישה שזכיתי בכך שהשתתפתי בקורס כזה במסגרת לימודים אקדמאיים, מחכה ליום שהקורס המהפכני הזה יהיה קורס במסגרת לימודי החובה לתואר...

הקורס היחידי שממש נגע בקשיים שלנו ובעבודה הטיפולית היום יומית

לינא גדעון, עו"ס

היה משמעותי מאוד!!
חבל לי שזה נגמר. אני מרגישה שזה הקורס היחידי שממש נגע בקשיים שלנו ובעבודה הטיפולית היום יומית. מלבד זה שזה היה פשוט קורס כיף ומשחרר. ממליצה בחום!!!!!
ועשהאל- אתה מדהים. שמחתי מאוד להכיר אותך. תמשיך ותצליח!

הקורס פתח עבורי חלון, למקום של יצירתיות, חופש, הסכמה לחיים ותעוזה בתוכי

רות, עו"סית

הקורס כישורי אלתור למטפלים היה עבורי חוויה מיוחדת, מגדלת. הקורס פתח עבורי חלון, למקום של יצירתיות, חופש, הסכמה לחיים ותעוזה בתוכי, תוך חיפוש אחר הדרכים והמקומות להביא את היצירתיות והחופש, ההסכמה והתעוזה לתוך עבודתי כעובדת סוציאלית, כמטפלת. בתוך המרחב של האוניברסיטה, הקורס היה מקום של אינטימיות, של מפגש, של אפשרות להיות. בתוך מרחב העבודה הפרקטית, הקורס היה מגדל, העמיק את עבודתי והפך אותי ליצירתית יותר ומעיזה יותר, הקורס הועבר בדרך מאוד יצרתית, ומלאת חיים, הוא תמיד היה מעניין, והתחושה המרכזית היתה שהוא פותח ומרחיב מעבר לאזורי הנוחות וההרגל.אני שמחה מאוד על הזכות להיות חלק מקורס כל כך מיוחד בנוף הקורסים "הרגילים" ומרגישה שהוא עדיין מלווה אותי. תודה רבה.

פעם ראשונה שיצא לי ללמוד משהו לא רק דרך הראש אלא דרך הבטן/הלב- מבפנים

יעל, עו"ס

כשאני חושבת על הקורס ומה שהיה בו אני חושבת בעיקר על זה שזאת פעם ראשונה שיצא לי ללמוד משהו לא רק דרך הראש אלא דרך הבטן/הלב- מבפנים. הקורס הזה לקח אותי למסע קצר (מידי ולא ממצה) אל עצמי בכ"כ הרבה רמות... עצמי המקצועי, האישי, החוסם, המפרגן, המוכשר, הביישן, הביקורתי, המתפדח, המעז, הסקרן, הרוצה ללמוד, המפחד ממה שהלמידה תניב ועוד..

הקורס לימד אותי בעיקר שיש דרכים שונות להגיע לאותה תוצאה, ושהדרך המסורתית היא לאו דווקא הדרך העדיפה. ההנהון וההמהום הקטן יכולים ולעיתים אף רצוי שיתחלפו בחיות ומשחק. לשחק בנבכי העבר וההווה עדיפים, לעיתים, על לשקוע בהם. אני חושבת שמשחק הינה מילה "טריקית" שכן היא עשויה להוזיל את העושר והעומק הטמון בה, היא מתקשרת אסוציאטיבית (אצלי לפחות) עם פליימוביל או משו של ילדים קטנים, אך במחשבה שנייה, אולי בעצם זה סוד הקסם, לחזור לפשטות, כשהיינו ילדים ופשוט אמרנו והראנו את מה שאנחנו מרגישים- בלי מסיכות ושכבות שצריך לקלף או פחד מההשלכות של מה שנגיד ואיך זה יישמע ומה יחשבו עלינו...

בנימה אישית, אמנם אמרתי לך את זה כבר אבל בכל זאת אחזור על זה.. אני רוצה להגיד לך תודה. תודה על כך שלא ויתרת עליי למרות שיכולת לעשות את זה. תודה על הסבלנות (לא קל להתמודד איתי..) והניסיונות החוזרים לחבר אותי לקורס. תודה שלא נתת לי לברוח למחוזות המוכרים וה"מגינים" של הציניות. תודה על שאתגרת אותי ממש והבאת אותי (לפחות להתחלה) של לחשוב על הדברים שחוסמים ולנסות להתמודד איתם. תודה על שיצרת ושמרת על המקום האישי, החם והמאפשר ולא נכנעת ונשאבת לאקדמיה הקרה והמנותקת (שזה אבסורד בעיניי, כי זה ככ רחוק ממה שאנחנו עושים בשטח, נוגעים באנשים, וכשאנחנו באים להעמיק ידע אנחנו נתקלים בקירות קרח...) האהבה והאמונה שלך במה שאתה עושה ניכרת ומעוררת השראה וסוחפת.

אני מרגישה שנפתח לי פתח לעולם שלא הכרתי (עולם האימפרוביזציה), עולם שאני חושבת שאני יכולה להפיק ממנו וגם לתרום לו וממש לא הייתי רוצה שזה ייגמר כאן.

תודה על רגעים קטנים (גדולים) של מפגש.

הקורס הוא סוג של אבן דרך בעיניי בחזרה שלי הביתה, לאותנטיות שלי, אל עצמי

ליאת, עו"סית

חווית למידה אחרת... העברת את הקורס בדרך שעוררה סקרנות, ורצון ללמוד, להרחיב את טווח התודעה, ולהתנסות בעוד ועוד תרגילי אלתור, לתרגם למשמעויות טיפוליות, ולממש בחדר הטיפול. ופשוט להיות אנשי טיפול אמיתיים, מחוברים ומרגישים יותר. משוחררים הרבה יותר. פשוט אנחנו.

'נוכחות ברגע הזה' למשל, הוא מצב תודעתי שנגיש לי לבחור בו היום הרבה יותר כשאני מטפלת. יש לי עוד הרבה מה ללמוד, ואני בתחילת הדרך, יחד עם זאת, אני מרגישה בטוחה יותר עם ה'חוסר בטחון' הטיפולי שלי, ושמחה על זווית אחרת שממנה אני נכנסת היום לטפל, עם התכווננות פחות לתכנן, ויותר לחוות ולהיות שם.

בהסתכלות לאחור, מרגישה שאמרת לנו שפע של "כן ו.." לאורך הקורס. מעבר לכך שזה פתח את ערוצי הלמידה (שלי בכל אופן), זה אפשר חיבור ישיר לגישה הפתוחה של "כן ו.." ביחסים שלנו עם המטופל. לקח לי זמן להבין את זה..

באופן אישי, הקורס מאד תרם לי לאזן חלקים דומיננטיים במציאות חיי בפן המקצועי, שכתבתי עליהם מפעם לפעם, וגרם לי להיפתח למקומות בי, לכוחות נפש מיוחדים, שנשכחו.. הקורס הוא סוג של אבן דרך בעיניי בחזרה שלי הביתה, לאותנטיות שלי, אל עצמי. תודה על הכל! על האנרגיה הטובה שאתה מביא איתך בלימוד ובהנחיה, על ההשקעה בחומרי הקורס, על ההתחשבות וההבנה כשהיו קשיים פה ושם.

היה לי כיף. היה לי קשה. היה לי טוב. מעניין. מאתגר. מרגש. מעורר

אביבה שיטרית, עו"סית

תכני הקורס רלוונטיים לי מאוד בעבודתי ובחיי האישיים- לעצמי ולסביבה, נוגעים בסוגיות שקשות לי והיה קל שלא לגעת. הם שונים מהתכנים שלמדנו עד כה ולכן מוסיפים נדבך חשוב בידע הכללי שלנו בתחום.
לתחושתי היה עומק רב בנושאים הללו שעסקו ביחסים שלנו עם עצמנו ועם הסביבה, דווקא כיוון שהם כה אמיתיים ואנושיים.היה לי כיף. היה לי קשה. היה לי טוב. מעניין. מאתגר. מרגש. מעורר. בא לי שזה ימשיך להיות חלק ממני ושלא אשקע בחזרה לשגרה שללא התובנות הללו. הקורס עזר לי לשחרר קצת, להוריד חלק מהמגננות, להבין את הביקורתיות והשיפוטיות ולנסות לבעוט בהם. לקבל את עצמי ואת הסביבה ובקיצור לרצות קצת יותר שיהיה לי ולכולנו טוב יותר.

מוצאת את עצמי נעזרת בכלים החדשים שרכשתי בטיפולים ומקבלת פידבקים טובים

ורד, עו"סית קוגניטיבית התנהגותית

קודם כל המון תודה על הקורס המרתק. אני מרגישה שלמדתי הרבה ומוצאת את עצמי נעזרת בכלים החדשים שרכשתי בטיפולים ומקבלת פידבקים טובים...

דרך לימוד באמצעות התנסות מעשית, פיזית ונפשית, והעבודה השבועית בסטודיו, בלי נעליים

נעמה שילה, עו"ס

הרגשתי לאורך הקורס שאתה מחובר בכל נימי נפשך וגופך למה שאתה מעביר. אתה לא מרצה או מלמד, אתה ממש חי את זה ולכן היה מאוד קל ומרתק פשוט להיות שם וללמוד מזה. אני מאוד מתחברת לדרך לימוד באמצעות התנסות מעשית, פיזית ונפשית, והעבודה השבועית בסטודיו, בלי נעליים, והעובדה שהיא היתה כל כך פיזית - הכניסה את כולנו לעולם הזה.
בנוסף, ההדהודים, היו אמנם עבודה קשה, אבל בכל שבוע הם ממש עזרו לי לחזר את הדברים אצלי במחשבה ולהבין מה היה שם בשיעור ואיך זה קשור לפגישה שרק אתמול היתה לי עם מטופלת.

הוסיף לי רבות גם בתור מטפלת וגם בתור אדם

עירית דרורי, עו"ס

רציתי להגיד לך תודה על קורס מעולה שהיה שונה מכל מה שלמדנו ואני מרגישה כי הוא הוסיף לי רבות גם בתור מטפלת וגם בתור אדם.

הקורס הזה היה בשבילי זכות ומתנה לחיים

נטע להב, עו"ס

עשהאל, אני מודה לך על הנשמה הגדולה, הברק בעיניים והחיוך שהכנסת לתוך הקורס. הקורס הזה היה בשבילי זכות ומתנה לחיים. תודה בלי סוף.

Please reload

Assael Romanelli, PhD  ד״ר עשהאל רומנלי

972-52-6048145 assael@potentialstate.com

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Psychology Today Blog
  • Spotify Social Icon
  • iTunes Social Icon

© Dr. Assael Romanelli